Искате да създадете атрактивно мотивационно писмо, с което да спечелите симпатиите на бъдещия си работодател?
Тази статия е точно за вас! Нека ви дадем няколко безценни съвета как да се представите по най-добрия начин.
На първо място е важно да отбележим, че кандидатите доста често омаловажават съдържанието на мотивационното писмо, приемайки го за вид формалност, на която работодателят едва ли би отдал голямо значение. Те не полагат усилия да създадат силна аргументация и неглижират текста на този документ, а резултатът често е повърхностен и незадоволителен.
Всъщност мотивационното писмо може да наклони везните при двама кандидати, които са с равни квалификации и умения.
В същото време, често получаваме въпроси от кандидати за работа, които нямат никакъв трудов стаж. Те са озадачени и притеснени с какво могат да “запълнят” своите CV и мотивационно писмо. Това е нормално, защото на практика нямат никакво професионално минало.
Как да излезете от подобна ситуация, ако сте в тази роля? Какво трябва да включите, ако не може да акцентирате върху реални резултати и постижения?
Идваме на помощ, за да ви предложим няколко съвета, с които да създадете силно впечатление и да обосновете добре мотивацията си.
Най-полезното, с което да започнете, е да съберете максимално много информация за мястото, на което кандидатствате. Споменете ключови думи от описанието на желаната позиция във вашето мотивационно писмо.
Ако нямате опит, наблегнете на образованието и придобитата квалификация. От особено значение е да изброите изучаваните от вас предмети и да покажете, че притежавате добра теоретична основа, която в бъдеще може да приложите и на практика. Хубаво е и да включите академични постижения, както и успешни проекти, извънкласни занимания и курсове.
От своя страна, кандидатите с опит е добре да подскажат на бъдещия си работодател как биха изпълнили изискванията, отговорностите и целите на фирмата. Акцентирайте върху конкретни ваши ресурси – знания, умения, добре развити личностни качества, с които може да помогнете в бъдещето развитие на компанията.
Как да структурирате писмото си:
Поздравете.
Започнете с официално обръщение: „Уважаеми г-н/ г-жо“ и името на човека. Добре е да знаете до кого да адресирате писмото. Проверете дали е посочено лице за контакт в обявата за работа.
Забравете за шаблонитe.
Бихте могли да вземете идея от шаблон, но не го копирайте дословно.
Изтъкнете тези тези конкретни способности, умения и постижения, които ви правят идеалния кандидат за новата позиция.
Защо именно от вас биха спечелили най-много и какво ви прави истински ценен кадър? Успешен ход е да споделите, че разбирате какви са целите на организацията и че имате идеи, с които да допринесете за бизнеса. Всеки работодател би бил много поласкан да узнае, че смятате компанията му за уникална по рода си, но вашата задача тук е съвсем друга – покажете защо именно вие ще я направите още по-специална.
Докажете, че познавате и притежавате уменията, които се изискват.
Дайте конкретни примери. Например „ръководил към екип от 20 души“ или „за една година увеличих продажбите на компанията с 10%“. Използвайте числа и измерими резултати, защото всичко друго може да се срещне и в мотивационните писма на конкурентите ви.
Допълнителни съвети:
- Винаги пишете ново мотивационно писмо за всяка длъжност, на която кандидатствате.
- Препоръчително е мотивационното писмо да е с дължина не повече от 1 страница.
- Структурирайте го в 3-4 абзаца.
- Ако сте разбрали за свободната позиция от човек, който работи в компанията или е неин партньор, включете тази информация.
- Проверявайте текста за грешки по няколко пъти.
За още ценни съвети по пътя на вашето кариерно израстване може да се свържете с нас за индивидуална консултация!