Какво да НЕ правим преди и по време на интервю

Провалът често е ценен учител, но винаги носи със себе си и неприятното усещане, че не сме се справили на ниво.
Как да го избегнем при представянето си за нова работа? Днес ще ви дадем няколко препоръки, които биха ви спестили неприятен опит.

Ето какво НЕ бива да правите преди и по време на интервю:

Кандидатствайте по обяви, релевантни на опита ви.

Няма нищо лошо да изпращате CV-то си на обяви на по-високо от настоящото ви работно ниво, но не се надценявайте прекалено. В практиката много често ставаме свидетели на хора, които имат опит само като продавач, барман, фризьор и т.н., които кандидатстват за регионален мениджър например.

Не изпращайте автобиографията си навсякъде.

Лошо впечатление прави, когато рекрутърите виждат едно и също CV на всяка обява – това е признак, че сте объркани, хаотични и без адекватна преценка за това какво можете и какво желаете.

Не закъснявайте!

Точността е от огромно значение за първото впечатление, но ако все пак изникне непредвидено обстоятелство, задължително се обадете и предупредете за него. В тази връзка е добре да уточним, че ще впечатлите отсрещната страна, ако отидете с 5-10 мин по-рано. Възможно е да има портал или охрана, през който да минете и да ви забавят. В случай че интервюто е онлайн, не чакайте до последния момент – включете се няколко минути по-рано.

Не подранявайте прекалено.

Така HR специалистът може да се усети притиснат от времето, особено ако има и други текущи задачи в графика си.

Не сядайте преди да ви поканят.

Уважително изчакайте да ви покажат къде е удобно да се настаните.

Не избягвайте очния контакт с вашия събеседник.

Старайте се да го поддържате. Също така е добре да отбележим, че ако водещият на интервюто е повече от един е добре да поглеждате към всички. Разбира се, не прекалявайте – втренчването би провокирало смесени чувства.

Не пренебрегвайте личната хигиена.

Явете се на интервюто в спретнат вид. Прекалено силният парфюм и тежък грим не правят добро впечатление, затова нека всичко да бъде в рамките на нормалното.

Обърнете внимание на облеклото.

Подберете правилните дрехи за позицията, на която кандидатствате. Явяването в неприличен вид ще ви изиграе лоша шега. Забравете за шортите и джапанките, освен ако интервюто не е на плажа! Подобен дрескод подсказва, че кандидатът не взима себе си на сериозно и това не би стимулирало нито интерес, нито уважение и у интервюиращия.

Забравете за мита на „Little black dress”.

Такава рокля би била подходяща за вечер навън с приятелки, но не и за делова среща. Изключение прави стилната черна рокля със затворено деколте и дължина до коляното.

Не ровете веднага в телефона си, ако се наложи да изчакате известно време да ви приемат.

Възползвайте се да огледате работното място и бъдещите ви колеги. Така ще успеете да си създадете впечатление за обстановката и в същото време няма да създавате лошо такова за вас.

Говорете с интервюиращия уважително на „вие“,

освен ако вече не сте преминали на „ти“. Старайте се да не фамилиарничите.

Опитайте се да избегнете нервните тикове и вредни навици.

Гризане на нокти, тропане с крак, въртене на стола. Ако имате възможност, изберете обикновен стол, за да не правите излишни движения неволно.

Не говорете с умалителни думи

като „парички“, „заплатка“, „кафенце“ и „цигарка“ и т.н. Те не правят добро впечатление и определено работят против доброто ви представяне.

Без лични драми и семейни проблеми, моля!

За тази цел има друг тип специалисти, но HR-ите не са душеприказчици.

Не пушете!

Задръжте вредните навици за времето извън интервюто. Запалена цигара би направила много лошо впечатление, дори и при онлайн среща.

Дръжте се естествено.

Не си съчинявайте врели-некипели за себе си, не изопачавайте истината и се опитайте да избегнете нервния смях и резките движения.

 

Използвайте тънкости в отговорите си!

Например, когато имате нужда да помислите върху отправен към вас въпрос, започнете изречението си с част от въпроса:

Въпрос от интервюиращия -„Разкажете ни малко повече за вас.“
Отговор: „Добре, нека да ви разкажа за себе си. Аз… „

 

Не разказвайте CV-то си

от начало до край, особено ако там присъстват позиции, които нямат нищо общо с тази, за която кандидатствате или пък сте сменили прекалено много работни места. Фокусирайте се само върху онова, което е важно за текущата ви кандидатура.

 

Не обиждайте старите си работодатели.

Дори и да сте прави в ситуацията, злословенето по чужд адрес няма да бъде в плюс.

 

Не употребявайте псувни или вулгарни думи.

Това би отблъснало събеседника ви и шансовете ви да спечелите работното място драстично ще намалеят.

 

Голямо „не“ и на клюките.

Без значение дали става въпрос за стари колеги, общи познати или известни личности, работодателите избягват хора, които си падат по злословенето, тъй като обичайно това е предпоставка за разправии на работното място.

 

Опитайте се да не използвате паразитни фрази:

„нали“, „смисъл“, „де факто“, „по принцип“, „ъ-ъ-ъ“.

 

Изключете звука на телефона.

Ако чакате спешно обаждане, предупредете предварително, че сте заети в съответния час. В тази връзка, за хората, които се придвижват с лични автомобили – ако се наложи да изпратите SMS за паркиране, предупредете предварително, че може да се наложи да използвате телефона си за минутка, а в най-добрия случай намерете предварително безплатен паркинг или оставете колата на охраняем такъв, който може да заплатите след като приключи интервюто.

 

Не стойте със скръстени ръце.

Затворената поза подсказва на човека срещу вас, че се чувствате неприятно или че искате да скриете нещо от него.

 

Не навлизайте в личното пространство на интервюиращия.

Не сядайте прекалено близо до него и не се навеждайте твърде много по време на интервю.

Благодарете за отделеното време!

Да умеете да засвидетелствате уважение и благодарност след интервю винаги се приема позитивно!

Убедени сме, че спазвайки тези простички правила, ще постигнете голям успех в търсенето на нова работа. Ако все пак изпитвате неувереност и имате нужда от помощ, свържете се за консултация с експертите на SP Audit!