Колкото и добре да върви работата и колкото и „перфектна“ да е работната обстановка никой не е „застрахован“ от възникване на конфликти на работното място.
Те могат да възникнат поради различни причини. Някои от причините за тях могат да бъдат несъвместимост на характерите и личностните различия между колегите, различни професионални цели и интереси, липса на комуникация, неправилно разпределение на отговорности, „лош ден “, семейни проблеми и много други.
Справянето с конфликти на работното място изисква комуникационни умения, внимателно слушане, сътрудничество и разбиране за вида на конфликта и индивидуалните нужди на всеки човек.
Ето няколко стъпки, които можете да следвате, за да избегнете / разрешите възникнал конфликт на работното място:
- Идентифициране на проблема: Определете кой е източник на конфликта. Опитайте се да разберете причините и мотивите зад поведението на всяка от страните.
- Запазете спокойствие: При подобни ситуации е важно да останете спокойни, за да можете да се справите с конфликта по ефективен начин.
- Комуникация: Направете отделни срещи с всеки от замесените в конфликта и внимателно слушайте техните гледни точки. Постарайте се да се разберете с тях и да им покажете, че ги възприемате с уважение.
- Разрешаване на проблема: Когато сте разбрали гледните точки на всеки, бихте могли да се опитате да посредничите в решаването на спора. Разговорът трябва да бъде открит, конструктивен и основан на споделена информация и идеи. Предложете конкретни решения и компромиси, които биха могли да удовлетворят и двете страни.
- Установяване на правила: Ако проблемът се повтаря или има неясноти относно интерпретацията на политики на работното място, може би е необходимо да се създадат ясни правила и процедури.
- Потърсете помощ при нужда: Ако не можете самостоятелно да решите конфликта, търсете помощ от своя ръководител, отдела по човешки ресурси или други колеги, които могат да предоставят подкрепа и съвети и да играят ролята на медиатори при решаване на конфликта.
- Проследяване: Продължете да наблюдавате ситуацията и да осъществявате нови срещи, за да се уверите, че проблемът е разрешен и че работният процес няма да бъде повлиян отново от същия конфликт.
- Външна подкрепа: Ако конфликтите в организацията са често срещано явление, бихте могли да предложите обучение или семинари по ефективна комуникация и управление на конфликти, за да помогнете на служителите да справят с трудности и конфликти в бъдеще.
Помнете, че справянето с конфликти отнема време и отдаденост от всички страни. Важно е да бъдете търпеливи и да работите заедно към постигане на справедливо и устойчиво решение. Комуникацията и решаването на проблеми трябва да бъдат основни фокуси. Постигането на здравословна работна обстановка и изграждане на силни междуличностни връзки с колегите може да предотврати бъдещи конфликти.
Фокусирайте се върху работния процес и поддържайте добро настроение и чисти отношения. Позитивното мислене със сигурност ще подобри атмосферата на работното ви място.