Понякога лошите ни навици, могат да се отразят негативно на шансовете ни за кариерно развитие.
Представяме ви няколко навика, които могат да ви изиграят лоша шега:
- Липса на мотивация и амбиция. Когато нямаме ясна визия за бъдещето си и нямаме цели или стремежи, можем да спънем собственото си развитие.
- Пасивност и небрежност. Не се включваме активно във възможностите за развитие, които ни се предоставят. Не търсим нови умения и не използваме възможността за обучение.
- Негативно мислене и скептицизъм. Когато се отнасяме с негативно отношение към работата си, не вярваме в своите способности и се съмняваме в успешността на своите усилия, можем да саботираме своето кариерно развитие. Вместо това, е добре да се опитаме се да погледнем от добрата страна на нещата и да се фокусираме върху плюсовете, които работното място ни носи.
- Липса на адаптивност и гъвкавост. Ако не се адаптираме към нови условия, технологии или изисквания в работата си, можем да се отстраним от нови възможности и да постепенно изоставаме в своето развитие. Светът, в който живеем, се развива непрестанно и ние трябва да се пригодим към него.
- Оплакването. Оплакването от работа или поради лични проблеми, няма да ни донесе плюсове, а напротив. Нормално е човек да има проблеми, но недоволствайки, няма да спечелим нищо, а по-скоро ще изглеждаме като човек, който е неспособен да се справя с проблемите си. На подобен тип хора не се възлагат отговорни длъжности, затова помислете преди да започнете да се оплаквате от случващото се покрай вас.
- Критикуването. Ако критикуваме шефа или колегите зад гърба им, е съвсем нормално да не ни харесват. Подобен тип поведение свежда шансовете ни за заемане на по-добра позиция до минимум.
- Да се държим така, сякаш знаем всичко. Ако се представяме за всезнайко, който умее всичко и няма на какво ново да се научите, най-вероятно ще ядосаме доста хора. Освен това може да пропуснем възможности за усвояване на нови знания, които да са ни ценни в бъдеще.
- Да виним другите за своите грешки. Неумението да носим отговорност няма да ни донесе ползи. Не е толкова страшно да сбъркаме, всеки го прави. По-важното е да си вземем поука и да се представим блестящо при следваща възможност.
- Да не можем да сдържаме емоциите си. Бурното изразяване на негативни емоции, ще покаже на шефа ни, че не умеем да работим под напрежение, а всяка по-висока длъжност неминуемо се сблъсква с този проблем. Следователно, човек, който е неспособен да контролира емоциите си, не би бил подходящ за подобна позиция.
- Носенето „по течението“ до пенсиониране. Ако търсим развитие, трябва да положим усилия за него. Учете, търсете нови възможности, поемайте рискове. Не оставяйте на съдбата да си свърши сама работата и някой да ви забележи. Дерзайте и накарайте хората да видят и оценят качествата ви.
За да създадем успешна кариера, трябва да бъдем мотивирани, амбициозни и готови за непрекъснато развитие. Трябва да бъдем активни в постигането на своите цели, да се стремим да обучаваме и разширяваме своите умения и знания, да бъдем добри комуникатори, позитивно настроени, да бъдем гъвкави и адаптивни към промените.